Sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter (SRHR) – preventivmedelsanvändning hos kvinnor med migrationserfarenhet
LyssnaVälkommen till en digital seminarieserie som baseras på nya studier om SRHR, hiv/STI och hbtqi. Seminariet 11 oktober handlar om preventivmedelsanvändning hos kvinnor med migrationserfarenhet.
Preventivmedelsanvändning bland kvinnor med migrationserfarenhet
En kartläggande litteraturöversikt om tillgång till och användning av preventivmedel
Kvinnor med migrationserfarenhet använder preventivmedel i mindre utsträckning och har en sämre sexuell och reproduktiv hälsa i jämförelse med kvinnor utan migrationserfarenhet. En ny kartläggning visar att socioekonomisk utsatthet, fattigdom, rasism och diskriminering skapar hinder för tillgång till och användning av preventivmedel.
Studien visar även att forskning mestadels har fokuserat på kvinnors egenskaper eller bakgrund, och att det saknas kunskap om hur hälso- och sjukvården kan anpassa vården för att säkerställa en jämlik hälsa. Litteraturöversikten har genomförts av forskare vid Karolinska institutet på uppdrag av Folkhälsomyndigheten.
Medverkande
Föreläsare uppdateras löpande.
-
Elin C. Larsson
Docent, Karolinska Institutet -
Maria Persson
Doktorand, Karolinska Institutet
Målgrupp
Kunskapsseminariet vänder sig till dig som vill lära dig mer om området och som arbetar inom kommun, region, statlig myndighet eller det civila samhällets organisationer.
Kontakt
Jennie Fessé, jennie.fesse@folkhalsomyndigheten.se
Anmälan
Anmäl dig via formuläret nedan senast 6 oktober.
Fem seminarier under hösten
Seminariet är ett av fem seminarier i en serie om sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter (SRHR) som hålls under hösten 2023. Seminariernas teman är:
- 5 september – Menstruell hälsa
- 22 september – Bisexuellas hälsa
- 11 oktober – Preventivmedelsanvändning hos kvinnor med migrationserfarenhet
- 31 oktober – Elevhälsans arbete
- 1 december – Att leva med hiv