Kontaktuppgifter till andra berörda myndigheter

Här finns kontaktuppgifter till andra berörda myndigheter för kommunens handläggning av ansökan om tillstånd att sälja tobak.

Folkhälsomyndigheten har sammanställt information som de berörda myndigheterna har meddelat oss.

Skatteverket

Skatteverket har blanketter för att begära ut uppgifter om den sökande samt eventuella personer med betydande inflytande (PBI).

Polismyndigheten

Kontakta Polismyndigheten för att därifrån rekvirera en blankett för ansökan av utdrag ut belastningsregistret (för kommuner).

Epost till Polismyndigheten: mrbr@polisen.se

Begäran om yttrande för detalj- och partihandel skickas till regionernas kanslibrevlådor enligt nedan:

Tullverket

Begäran om yttrande för ansökningar om partihandel skickas till: diarium@tullverket.se

Observera att ni inte ska skicka begäran om yttrande gällande en detaljhandlare till Tullverket.

I er begäran om yttrande för ansökningar om partihandel vill Tullverket veta namn och organisationsnummer för den juridiska personen, namn och personnummer för enskild näringsidkare samt namn och personnummer för eventuella formella och faktiska företrädare som yttrandet avser.

Kronofogden

För att underlätta Kronofogdens handläggning av ärendet använder du malltexten nedan. Undvik att skicka med några bilagor.

Mejlet med begäran skickas till kontakt@kronofogden.se?Subject=Begäran om uppgifter.

Malltext på begäran om uppgifter från Kronofogden

Kopiera allt nedan:

Ett tillstånd att sälja tobaksvaror får beviljas endast den som visar att han eller hon med hänsyn till sina personliga och ekonomiska förhållanden och omständigheterna i övrigt är lämplig att utöva verksamheten samt att verksamheten kommer att drivas i enlighet med de krav som ställs upp i lagen (2018:2088) om tobak och liknande produkter 5 kap. 2 §. Det är kommunen som ansvarar för att utreda och bevilja ett tillstånd att sälja tobaksvaror. Som en del av utredningen av sökandens ekonomi begär kommunen därför ut uppgifter från Kronofogden.

Kommunen önskar få uppgifter om nedanstående:

  • Bolagets namn/fysiska personens namn
  • Organisationsnummer/personnummer

Kommunen vill ta del av uppgifter gällande:

  • Information från databasen för betalningsföreläggande och handräckning
  • Information från utsöknings- och indrivningsdatabasen
  • Information från databasen för skuldsanering

Hur önskar kommunen få del av uppgifterna?

Kommunen överlåter till Kronofogden att besluta om vilket sätt som svaret
på denna begäran ska hanteras.

  • Om förekomst saknas eller det bara finns avslutade mål mejlar Kronofogden svar.
  • Vid förekomst i någon databas postar Kronofogden aktuellt utdrag. Från databas där förekomst saknas skickar Kronofogden inget utdrag.

Svaret på denna begäran skickas till:

Handläggarens namn

Handläggarens mejladress eller kommunens adress