”Jag blir glad och rörd när det funkar”

När personer med egen erfarenhet får vara med och utveckla vård och omsorg kan det leda till konkreta förändringar. Det visar brukarrevisioner som Agneta Persson och andra inom NSPH i Västra Götaland har genomfört.

Agneta Persson är egenerfaren och arbetar som samordnare på NSPH i Västra Götaland och Göteborg. Hon har bland annat varit med i brukarrevisioner där personer med egen erfarenhet av vård och stöd har fått granska och utvärdera verksamheter inom region och socialtjänst.

Agneta står framför en skärm med texten Brukarrevisions utbildning

Agneta Persson vid en regional brukarstyrd revisionsutbildning.

– Jag blir glad och rörd när jag tänker på att det faktiskt funkar. Att vi till exempel har bidragit till att personer med skadligt bruk fick rätt hjälp fortare och mådde bättre. Eller vid revisonen av öppenvården för psykos när det framkom att den fysiska hälsan hos personer med psyksjukdom behövde stöttas. Därefter har man anställt en hälsopedagog.

Att vård och omsorg ska möta patienters och brukares behov är ett av strategins delmål. Där ingår att öka patient- och brukarinflytandet.

”Det här är ingen kvickfix”

Agneta tycker att strategin Det handlar om livet är bra:

– Den tar avstamp i inifrånperspektivet och det är bra att samverkan är ett centralt område. Vi egenerfarna har blivit inbjudna i arbetet och jag tycker att det redan har fått ringar på vattnet.

Vad ska man tänka på om man vill involvera brukare i arbetet?

– Visa respekt och ta hänsyn till tillgänglighet, som vid kontakter med alla invånare. Men också tänka långsiktigt. Jag har sett störst nytta när vi har skapat förtroende och förståelse över tid. Det här är ingen kvickfix.

Hon lyfter också frågan om makt:

– Det ojämna maktförhållandet finns inbyggt. Vi behöver ha ett öppet samtal om både den formella och informella makten. Och brukarperspektivet behöver beaktas lika högt som vårdens perspektiv.

Erfarenhet är kunskap

Socialstyrelsen arbetar med brukarmedverkan sedan tidigt 2020-tal. Idag engagerar vi personer med egen erfarenhet när vi tar fram olika kunskapsstöd och som föreläsare i olika webbinarier. Personer som är experter på att använda den egna erfarenhet som ett verktyg att påverka, kunskapshöja och utveckla.

– Det ger möjlighet till djupare insikt i hur vi kan utveckla vård och omsorg så att det skapar värde för personer med psykisk ohälsa, de som ytterst ska gynnas av vårt arbete.

I arbetet med Det handlar om livet har den egenerfarna Åsa Höij till exempel modererat ett webbinarium. Personer med egen erfarenhet deltar också i framtagandet av olika typer av kunskapsstöd

– Det är viktigt att förstå hur den egna erfarenheten kan bidra till ökad förståelse och kunskap och att den är nödvändig för utveckling på det här området, säger Louise Kimby.

Även Susanne Tell jobbar med brukarperspektivet på Socialstyrelsen.

– Det finns ibland en föreställning om att personer med erfarenhet av svår sjukdom alltid är sköra. Så ser det nödvändigtvis inte ut. Det viktiga är snarare att vi tillsammans skapar förutsättningar för att alla ska kunna delta på ett bra sätt – ibland kan det innebära att resa dagen innan eller ge lite mer tid för lunch och återhämtning. Sånt som egentligen gynnar allas hälsa. Den 10 oktober uppmärksammas Världsdagen för psykisk hälsa och i år är det egenerfarna perspektivet i fokus.

Delmål 5: Vård och omsorg som möter patienters och brukares behov

Organisationer med brukarkunskap

Hjärnkoll

Utbildar för att minska fördomar och skapa attitydförändringar. Föreläsningar, seminarier och workshops. Men kan även stötta offentliga aktörer med kunskap.

NSPH

Nationell Samverkan för Psykisk Hälsa, är en samarbetsorganisation för patient-, brukar- och anhörigorganisationer inom det psykiatriska området. Patienter, brukare och anhöriga deltar i utvecklingen av vård, stöd och behandling.