Spelproblem ökar mest bland unga män
Andelen med någon grad av spelproblem har ökat i befolkningen, och framförallt bland unga män. Var femte man i den yngsta åldersgruppen har någon grad av spelproblem. Det visar CAN:s nya undersökning ”Vanor och konsekvenser 2025”.
Enligt den senaste undersökningen av ”Vanor och konsekvenser” har andelen i befolkningen 18–84 år med någon grad av spelproblem ökat med xx procent mellan åren 2021 och 2025. Bland männen uppgår nu denna andel till 8,5 procent. Den tydligaste ökningen syns i åldersgruppen 18–29 år, där nästan var femte man har någon form av spelproblem.
Även problemspelandet har ökat mellan 2021 och 2025, från 1,5 procent till 2,2 procent och är särskilt vanligt bland yngre män, där andelen nu är 8 procent. En viktig aspekt kopplat till spel om pengar är tillgängligheten. Exempelvis kan online spelande ske dygnet runt.
I ”Vanor och konsekvenser 2025” används måttet Problem Gambling Severity Index (PGSI) för att mäta graden av spelproblem. Måttet består av nio frågor och kan ge maximalt 27 poäng. Resultaten som presenteras här inkluderar svarande som uppfyllt kriteriet för 3 poäng eller mer. För att ha ett som problemspelande krävs minst 3 av 21 poäng.