Nya rekommendationer om vaccination mot TBE

Publicerad:
Kategori: Nyhet

Den fästingburna sjukdomen TBE ger oftast lindriga symtom, men kan i vissa fall orsaka allvarlig sjukdom och även död. Folkhälsomyndigheten har nu tagit fram ett stöd för regionerna, som anger till vilka grupper och var i landet som TBE-vaccination rekommenderas.

Antalet TBE-fall har ökat med runt 6 procent varje år i Sverige under den senaste tioårsperioden. Sjukdomen kan drabba alla åldrar, men flest fall rapporteras i åldersgruppen 50–59 år. Genom klimatförändringarna har fästingarna blivit fler och fästingsäsongen längre, vilket bidrar till att TBE sprids till nya områden. Fall rapporteras nu från Skåne i söder till södra Dalarnas län i norr, och längre norrut längs med Östersjökusten.

Stöd för regionerna

Varje år vårdas 250–350 personer på sjukhus i Sverige på grund av TBE, och en del får långvariga symtom. Folkhälsomyndigheten utfärdar nu rekommendationer om vaccination som ska vara ett stöd för regionerna i deras beslut om TBE-vaccination. Till grund för rekommendationerna ligger en utredning om TBE-relaterad sjukdomsbörda i Sverige, och en bedömning av i vilka områden risken för TBE är så hög att vaccination är att rekommendera.

– Vaccination är en effektiv åtgärd för att förhindra TBE-relaterad sjukdom och död. Personer som riskerar fästingbett i stora områden i Sverige söder om Dalälven har nytta av att vaccinera sig utifrån Folkhälsomyndighetens bedömning, men riskerna varierar, säger Ulrika Marking, utredare och infektionsläkare.

Folkhälsomyndigheten rekommenderar vaccination mot TBE till:

  • Vuxna och barn från 3 års ålder som riskerar att bli fästingbitna i riskområde 1.
  • Personer med nedsatt immunförsvar som är bosatta eller regelbundet vistas i riskområde 1 eller 2, eller i en kommun som angränsar till riskområde 1 eller 2.

Bild. Folkhälsomyndighetens definierade riskområden i Sverige för TBE.

I Sverige finns TBE främst i Götaland och Svealand. Förekomsten av TBE varierar mycket mellan olika områden i mellersta och södra Sverige.

Folkhälsomyndighetens rekommendationer utgår från beräkningar av förekomsten av TBE bland personer som uppskattas vara ovaccinerade i olika områden. Rekommendationerna om TBE-vaccination vänder sig till regionala beslutsfattare. De är inte bindande, och rekommendationen innebär inte att vaccinet är gratis för den som vaccineras. Eftersom risken för att smittas av TBE varierar mellan olika regioner kan det vara kostnadseffektivt att vaccinera en viss åldersgrupp i en region, medan det inte är kostnadseffektivt i en annan region. Folkhälsomyndigheten har tagit fram en hälsoekonomisk analys som undersöker relationen mellan kostnader och nytta av vaccination vid olika nivåer av TBE-förekomst, som underlag för regionernas beslut om subventioner av vaccination mot TBE.

Läs mer