Lägesrapport om luftvägsvirus vecka 3, 2026
Denna lägesrapport publicerades 22 januari 2026 och redovisar utvecklingen avseende influensa, covid-19 och RS-virus för vecka 3 (12–18 januari 2026).
Samlad bedömning av läget i Sverige
Smittspridningen av influensa fortsatte att avta under vecka 3. Antalet rapporterade fall är nu på en låg nivå, efter att ha varit på medelhög nivå sedan mitten av december. Även antalet intensivvårdade patienter minskade under vecka 3, medan antalet avlidna fortsatt är förhöjt som en följd av den ökade smittspridningen, som var som högst vecka 1.
Covid-19 sprids året om, men med varierande intensitet och säsongsmönster. Under vecka 1 sågs en tillfällig ökning av antalet bekräftade fall, men under vecka 2 och 3 minskade antalet fall igen. Antalet intensivvårdade och avlidna med covid-19 ligger kvar på en låg nivå. Antalet fall ligger nu på ungefär samma nivå som vid den här tiden de senaste två säsongerna.
Antalet RS-virusfall ligger på en oförändrad nivå vecka 3 jämfört med föregående vecka. Antalet rapporterade fall ligger vid gränsen för epidemistart.
Återgången till skola och arbete efter ledigheterna kan leda till en ökad smittspridning framöver.
Läget i Europa
Den här sammanfattningen speglar främst utvecklingen under vecka 2, medan övriga delar av lägesrapporten avser vecka 3.
I övriga Europa ses en fortsatt smittspridning av influensa i alla åldersgrupper men toppen verkar ha passerat i de flesta länder. Av de länder som har rapporterat data är aktiviteten i de flesta länder på en medelhög nivå, men hög nivå rapporteras från Bosnien och Hercegovina, Danmark, Estland, Grekland, Irland, Nordmakedonien, Rumänien och Turkiet. Det syns en övergripande minskande trend i sjukhusinläggningar. Personer 65 år och äldre utgör fortsatt den största andelen sjukhusvårdade med influensa. Majoriteten av de rapporterade fallen utgörs av influensa A, och av subtypade prover är flest influensa A(H3). Läs mer om genetiska grupper under rubriken Virologisk översikt.
Spridningen av RS-virus ökar långsamt och är låg nivå i Europa. I Danmark ökande antalet RS-virusfall något under vecka 2 men är fortsatt på en medelhög nivå. Antalet sjukhusinläggningar är på oförändad nivå mellan vecka 1 och vecka 2. I Norge har incidensen av RS-virus ökat under de senaste veckorna men under vecka 2 på en oförändrad nivå och spridningen är på låg nivå fortsatt.
Spridningen av covid-19 i Europa är för närvarande låg, vilket medför en begränsad belastning på sjukvården.