Handel med desinfektionsmedel

Desinfektionsmedel som innehåller etanol kan omfattas av alkohollagstiftningen. Som tillverkare eller handlare behöver du känna till reglerna för försäljning, denaturering och anmälan till Folkhälsomyndigheten. Reglerna finns för att minska risken att produkterna används som berusningsmedel.

Regler för dig som bedriver handel med etanolbaserade varor för desinfektion

Varor som ska användas för desinfektion och som innehåller mer än 2,25 volymprocent etanol kan klassas som alkoholhaltiga preparat eller teknisk sprit enligt alkohollagstiftningen. Här kan du hitta information om vilka regler som gäller för dig som bedriver handel med dessa typer av varor. Syftet med reglerna är att förhindra att varorna används för berusning.

Handeln med teknisk sprit och alkoholhaltiga preparat regleras främst av följande lagar och föreskrifter:

Försäljning av alkoholhaltiga preparat

Du som ska sälja desinfektionsmedel, till exempel handsprit, som är alkoholhaltiga preparat behöver känna till att:

  • Du inte får sälja desinfektionsmedlet om det finns särskild anledning att anta det ska användas i berusningssyfte.
  • Desinfektionsmedlet får inte genom smak- eller färgsättning, genom sin förpackning eller på annat liknande sätt utformas så att det finns risk för förväxling med alkoholdryck eller på annat sätt uppmuntra till förtäring.
  • Etanolen i desinfektionsmedlet ska vara denaturerad enligt 10 § i Folkhälsomyndighetens föreskrifter (HSLF-FS 2022:63).
  • Du behöver anmäla försäljning av alkoholhaltiga preparat till Folkhälsomyndigheten om du tillverkar, för in eller importerar desinfektionsmedel för att sedan sälja dem.

Det krävs inget godkännande eller tillstånd från Folkhälsomyndigheten för att få sälja desinfektionsmedel om det är ett alkoholhaltigt preparat. För handel med alkoholhaltiga preparat gäller i stort sett samma villkor som för handel i allmänhet med vissa begränsningar utifrån kraven i alkohollagen. Det är tillåtet att sälja desinfektionsmedel som är tillverkade utifrån WHO:s rekommendationer förutsatt att kraven i alkohollagstiftningen på till exempel denaturering följs. För att få köpa teknisk sprit för att tillverka till exempel handsprit, behöver du dock vara godkänd av Skatteverket som skattebefriad förbrukare eller upplagshavare för teknisk sprit.

Denaturering av desinfektionsmedel

Etanolen i desinfektionsmedel som är ett alkoholhaltigt preparat ska denatureras med minst 100 g isopropanol per kilo ren etanol i kombination med en av följande formuleringar:

  • 20 gram metylisobutylketon,
  • 13 gram normalbutanol,
  • 1,3 gram tertiärbutanol,
  • 10 gram etylacetat,
  • 10 gram dietylftalat,
  • 0,01 gram denatoniumbensoat + 1 gram tertiär-butanol eller
  • 6 gram dietylftalat + 1 gram tertiärbutanol per kilo ren etanol.

I ytdesinfektionsmedel får 100 gram isopropanol ersättas med 20 gram metyletylketon per kilo ren etanol.

Försäljning av teknisk sprit

För att få sälja teknisk sprit till tillverkare av handsprit eller ytdesinfektionsmedel eller till kunder som använder spriten till desinfektion av till exempel bänkytor och utrustning behöver du vara godkänd som upplagshavare av Skatteverket. Teknisk sprit som inte är fullständigt denaturerad enligt kommissionens förordning (EEG) nr 3199/93 får säljas till:

  • den som godkänts av Skatteverket som upplagshavare för teknisk sprit,
  • den som godkänts av Skatteverket som skattebefriad förbrukare för teknisk sprit,
  • sjukhus för medicinskt ändamål och
  • universitet för vetenskapligt ändamål.

Du måste alltid kontrollera att kunden får köpa teknisk sprit och att kraven på denaturering i Folkhälsomyndighetens föreskrifter följs (9 och 10 §§, HSLF-FS 2022:63). Det är inte tillåtet att sälja teknisk sprit utan denaturering till tillverkare av desinfektionsmedel. De bestämmelser som innebar att det var tillåtet tidigare slutade gälla den 1 mars 2023. Du behöver också anlita ett externt kontrollorgan, som är ackrediterat enligt kraven i våra föreskrifter, för kontroll av försäljningen samt anmäla försäljning av teknisk sprit till Folkhälsomyndigheten.

Information om andra myndigheters regler

Här kan du läsa mer om var du kan hitta lagstiftningar som kan gälla din verksamhet parallellt med alkohollagstiftningen och som andra myndigheter har ansvar för:

Skatteverket har ansvar för de godkännanden för skattebefrielse som krävs för att få sälja och köpa teknisk sprit för till exempel tillverkning av desinfektionsmedel.

Kemikalieinspektionen har ansvar för regler om tillhandahållande och användning av hand- och ytdesinfektionsmedel.

Myndigheten för samhällsskydd och beredskap har ansvar för regler om transport och tillstånd för att hantera brandfarlig vätska.

Arbetsmiljöverket har ansvar för regler om märkning av förpackningar och behållare med farliga kemiska produkter som används eller lagerhålls på arbetsplatser.

Märkning av behållare innehållande kemiska riskkällor (av.se)