Antal vaccinerade, vaccinationstäckning och uppföljningen av effekt.
Statistik och analyser om covid-19 inklusive vaccinationer
LyssnaStatistik, analyser, undersökningar och prognoser om bland annat leveranser, acceptans av vaccination och antal testade och bekräftade fall av covid-19.

-
Acceptans för vaccination mot covid-19
Undersökningar om befolkningens inställning till vaccination mot covid-19.
-
Bekräftade fall i Sverige
Data rapporteras sammanställt på rapporteringsdatum i SmiNet.
-
Bekräftade fall globalt
Information på ECDC:s och WHO:s webbplatser.
-
Analyser och prognoser
Sammanställning av analyser och rapporter som genomförts vid Folkhälsomyndigheten.
-
Undersökningar om covid-19 i befolkningen
Om förekomsten av covid-19 och immunsvar samt analyser av SARS-CoV-2.
-
Antalet testade för covid-19
Veckovis sammanställning av uppgifter om testningen för covid-19.
Relaterat innehåll

Statistik vaccination

Veckorapporter covid-19
Rapporterna sammanfattar läget i Sverige under föregående vecka.

Testade med PCR
Statistik över testade med PCR för covid-19, till exempel fördelat på kön, antal tester per vecka mm.
Nyheter
-
Årets influensaepidemi är igång
Publicerad:Influensan är nu igång för säsongen och antalet fall väntas öka under den kommande perioden, men från låga nivåer. För att minska risken att drabbas av allvarlig sjukdom är det viktigt att personer som är 65 år eller äldre, gravida och personer som tillhör annan riskgrupp, vaccinerar sig.
-
Covid-19 fortsätter att öka
Publicerad:Fallen av covid-19 ökar i Sverige, och det är fler som vårdas på sjukhus med infektionen. Det finns samtidigt ett gott grundskydd i befolkningen och relativt få får allvarlig sjukdom. För personer över 65 år eller de som tillhör annan riskgrupp är det viktigt att ta höstens påfyllnadsdos, så att skyddet mot allvarlig sjukdom och död upprätthålls under hela vintersäsongen.
-
Dags för vaccination mot influensa och covid-19
Publicerad:Nu är det dags för personer i riskgrupp och de som är 65 år eller äldre att vaccinera sig mot covid-19 och influensa. Vaccinationsinsatsen är planerad för att ge bästa möjliga skydd under höst- och vinterperioden då sjukdomarna sprids som mest. Både vaccinerna mot covid-19 och influensa har uppdaterats för säsongen.
Publikationer
-
Förekomsten av antikroppar mot SARS-CoV-2 i Sverige 11-25 september 2023 – En undersökning av blodprover från öppenvården i åtta regioner
Publicerad:Denna undersökning visar att cirka 97 procent av befolkningen i nio av Sveriges regioner i mars 2023 hade antikroppar mot SARS-CoV-2 i blodet.
-
Relativ skyddseffekt efter påfyllnadsdos mot covid-19 hösten 2022 till personer 65 år och äldre – Baserat på svenska data från 15 november 2022 till 28 februari 2023
Publicerad:Rapporten visar att personer 65 år och äldre som vaccinerade sig med en påfyllnadsdos mot covid-19 under hösten 2022 fick ett betydligt bättre skydd mot allvarlig sjukdom och död under efterföljande vinter, än de som avstod en påfyllnadsdos.
-
Förekomsten av antikroppar mot SARS-CoV-2 i Sverige 6-26 mars 2023
Publicerad:Rapporten visar att cirka 96 procent av befolkningen i nio av Sveriges regioner i mars 2023 hade antikroppar mot SARS-CoV-2 i blodet. Ingen statistisk skillnad mellan könen kunde fastställas.